Prečo nosiť barefoot obuv?

Vplyvom barefoot obuvi sa po celom svete zaoberá celý rad štúdií. Zorientovať sa v nich je často veľmi náročné. Preto sme sa rozhodli spísať súhrn výhod, ktoré barefoot obuv prináša nielen chodidlám, ale aj celému telu. Venujte chvíľku svojho času nášmu článku a dozviete sa, prečo by ste nad kúpou barefoot obuvi mali uvažovať.

Barefoot baleríny Zaqq Looq

Čo je barefoot obuv?

Barefoot topánky oproti bežnej obuvi simulujú chôdzu naboso. Zahŕňajú v sebe všetky prínosy bosej chôdze a zároveň nohy chránia pred nečistotami a možným poranením kože. Každá bosoboty by mala mať nadmerok alebo dostatok priestoru pred a vedľa prstami, aby sa v nich chodidlá mohli čo najprirodzenejšie pohybovať, a predišlo sa tak ich deformácii. Ďalej sú barefoot topánky charakteristické nízkou hmotnosťou a nulovým dropom, kedy je podrážka úplne plochá. Chodidlo je tak v rovnakej výške v oblasti päty aj špičky.

Hlavné benefity barefoot topánok

Existuje celý rad výhod spojených s barefoot obuvou. Predstavujeme vám šesť za nás najdôležitejších benefitov týchto topánok. Pokračujte v čítaní a získajte viac informácií o tom, aké hlavné výhody so sebou nosenie barefoot obuvi prináša.

Posilňujú chodidlá

Hoci je prechod na barefoot obuv dlhotrvajúci proces, rozhodne sa oplatí. Obuv s podporou alebo veľkým odpružením totiž často vedie k oslabeniu tkanív a kostí. Oproti tomu s barefoot obuvou vystavujete chodidlá povrchovým nerovnostiam čo vedie k posilneniu svalov. Zdravšie chodidlá sú základom šťastného, ​​zdravého a dlhšieho života. Nepodceňujte dôležitosť zdravých nôh a dajte barefoot topánkam šancu.

Zlepšujú celkovú rovnováhu tela

Bežná obuv so zvýšeným podpätkom skracuje lýtkové svaly a obmedzuje rozsah pohybu, čím vyvádza telo z rovnováhy. Naopak topánky s nulovým dropom pomáhajú s celkovou rovnováhou a lepším držaním tela.

Pocit uzemnenia

Prechod na ľahkú flexibilnú obuv ponúka prirodzenejší zážitok z každého vášho kroku. Pocit dotyku so zemou prináša radosť a eliminuje stres z každodenného života. Barefoot topánky vám pomôžu sa uvoľniť a sústrediť sa na prítomný okamih.

Barefoot zimní boty Fare Bare - vínové

Podpora zdravého držania tela

Tenká podrážka nielenže ponúka cítiť povrch po ktorom idete, ale zároveň umožňuje prirodzený rozsah pohybu. S chodidlami tak môžete počas chôdze, státia alebo behu rôzne hýbať a krútiť, čo vedie k posilneniu svalstva dolných končatín a podpore prirodzene vzpriamenej chôdze. Súčasne s tým uľavujú od bolesti chrbta, kolien a bedier.

Stimulácia nervových zakončení

Počas nosenia barefoot topánok dostáva mozog z chodidiel viac zmyslových vnemov. V každom chodidle sa nachádza veľké množstvo nervových zakončení, ktoré v bežnej obuvi nemôžu správne fungovať. Mnoho pediatrov preto odporúča, aby deti už od útleho veku chodili a behali čo najviac času bosmi a umožnili tak mozgu prijímať čo najviac možných vnemov. Z rovnakých dôvodov prospievajú barefoot topánky aj dospelým. Získané informácie z nervov následne vedú k posilneniu svalov a kĺbov a celkovému zlepšeniu rovnováhy vášho tela.

Väčšia flexibilita

Barefoot obuv môžete nosiť na všetkých povrchoch. Zaistí vám pohodlný krok ako na betóne, pôde, kamene, piesku, vode či na inom nerovnom povrchu. Využiť ich môžete, ako pri cvičení v telocvični, prechádzkach, behaní alebo jednoducho len na relaxáciu.

Barefoot baleríny Shapen - Tulip II Nude 1

Berte na vedomie svoj zdravotný stav

Na záver článku chceme pripomenúť, že barefoot topánky sú len vonkajším obalom. Pre komfortný pocit z každého vášho kroku je nutné dbať aj na pravidelnú starostlivosť o chodidlá. Hoci barefoot obuv v sebe zahŕňa celý rad výhod odporúčame starostlivo zvážiť či sa jedná o vhodný typ topánok aj pre vás. Pokiaľ trpíte bolesťou dolných končatín alebo máte iné špecifické problémy súvisiace s chodidlami ako je napríklad hallux valgus odporúčame nosenie barefoot topánok diskutovať s odborníkom.

Ďalej odporúčame prečítať

Stále uvažujete, či sú pre vás barefoot topánky to pravé orechové? Mrknite ešte na naše ďalšie články: