Čo je barefoot?

Barefoot obuv je taká, ktorá simuluje chôdzu naboso. Prináša všetky jej výhody a naviac oproti chôdzi naboso nohy chráni pred zranením (poranenie črepmi, tŕňmi) a nepriaznivým počasím. Poskytuje nohám dostatok priestoru, aby sa v nich mohli pohybovať čo najprirodzenejšie. Prsty môžu vytvoriť vejárik a nie sú nijak deformované. Palec tak zaujme priamu polohu a noha sa oňho môže pri chôdzi plnohodnotne oprieť. Zároveň nie je v topánkach nadbytočná podpora, pretože zdravá noha žiadnu nepotrebuje.


Ľudská noha je prispôsobená pre chôdzu naboso. Klasické úzke topánky nohy sťahujú, deformujú a môžu tak spôsobiť trvalé poškodenie nôh ako napriklad vybočené palce a prepadnuté klenby. Pri správnom nosení barefoot topánky sú zdraviu prospešné a doporučuje ich mnoho fyzioterapeutov. Kontakt so zemou zlepšuje cit pre rovnováhu, chôdza je obratnejšia a svaly sa prirodzene posilujú.

Od chodidiel sa odvíja mnoho problémov v celom tele, a preto je dôležité, aby boli nohy zdravé.
 


Barefoot topánky sa vyznačujú niekoľkými základnými vlastnosťami:

  • Flexibilná a mäkká podrážka o hrúbke maximálne 5 mm
  • Nulový rozdiel medzi pätou a prstami v podrážke, teda žiadny podpätok
  • Dostatočný priestor v oblasti prstov pre prácu nohy
  • Nízka váha topánky
  • Voľný pohyb členka, teda nemajú pevný opätok 
     

Barefoot ako prvé topánočky?


Barefoot topánky sú skvelou voľbou ako úplne prvé topánočky pre vaše dieťatko. Väčšina detí sa narodí s úplne zdravou nôžkou a až klasické tvrdé topánky spôsobujú problémy. V barefoot topánkach pre začínajúcich chodcov alebo capačkách sa môže nôžka vyvinúť prirodzene a vnímať povrch rovnako, ako keby dieťatko chodilo stále naboso.


Chcete barefoot topánky zaobstarať sebe alebo vašemu dieťati, prezrite si našu ponuku detských a dospeláckych topánok od značiek ako Filii, Beda, Mukishoes a daľšie. Pokiaľ by vám 100% barefoot topánky nevyhovovali, môžte vyskúšať kompromisné topánky.