Barefoot slovníček: všetko o bosonohom životnom štýle

A B C D E F H CH M N O P R U V Z

anatomický tvar

Anatomický tvar vyhovuje stavbe ľudského tela. Anatomicky tvarovaná obuv tak rešpektuje tvar chodidla a neobmedzuje chodidlo pri pohybe. V prípade detí neobmedzuje nohy vo vývoji a raste.

antislip

Antislip alebo tiež pätičky, sú vložky do topánok zabraňujúce vykĺznutiu päty. Ide teda o oporu päty, ktorá sa umiestňuje do vnútornej časti opätku obuvi. Vyrába sa v univerzálnej veľkosti.

atletická noha

Atletická noha predstavuje hubovú infekciu, ktorá sa obvykle vyskytuje medzi prstami. Často vzniká u športovcov, ktorí v tesných topánkach trávi veľa času a ktorým sa nadmerne potia nohy.

barefoot

Barefoot obuv simuluje chôdzu naboso. Prináša všetky jej výhody a naviac oproti chôdzi naboso chráni nohy pred zranením (poranením črepmi, tŕnmi) a nepriazňou počasia. Poskytuje nohám dostatok priestoru, aby sa v nich mohli pohybovať čo najprirodzenejšie. Prsty môžu utvoriť vejárik a nie sú nijak deformované. Palec tak zaujme priamu polohu a noha sa oň môže pri chôdzi plnohodnotne oprieť. Zároveň nie je v topánkach nadbytočná podpora, pretože zdravá noha žiadnu nepotrebuje.

bosotopánky

Bosotopánky sú slovenským synonymom pre barefoot obuv. Bosotopánky majú za úlohu simulovať chôdzu naboso. Majú všetky výhody chôdze naboso a zároveň chránia chodidlá pred poranením a chladom. Poskytujú nohám dostatok priestoru pre pohyb a v prípade detí tiež pre vývoj a rast. Prsty môžu v barefoot topánkach utvoriť vejárik a nie sú nijak deformované.

capačky

Capačky sú mäkké a ľahké topánočky s tenkou koženou alebo gumovou podrážkou. Sú vhodné ako prvé topánky pre vaše dieťatko, pretože nijak nebránia chodidlám vo vývoji. Capačky sa vyrábajú v niekoľko veľkostiach, s podrážkou vhodnou na doma aj na von a tiež v zimnom zateplenom prevedení.

celoročky

Celoročky alebo tiež celoročná obuv sú topánky vhodné na nosenie od jari do jesene, prípadne behom miernej zimy. Hodia sa skoro do každého počasia. Vďaka kvalitným materiálom odolajú vode a mechanickému opotrebeniu. Obuť ich môžete ako do mesta, tak do prírody.

dominantný palec

Dominantný palec máte, pokiaľ je váš palec významne dlhší než ostatné prsty. V prípade dominantného palca je nutné venovať veľkú pozornosť tvaru obuvi, predovšetkým ich špičke, aby palec mal dostatok priestoru, nebol utlačovaný a deformovaný.

drop

Drop je rozdiel medzi výškou podrážky v päte a špičke. Výška dropu sa udáva v milimetroch, podľa toho je možné rozdeliť na vysoký, nízky a nulový. Vysoký drop zaisťuje veľké tlmenie päty pri dopade, čo je v prípade barefoot obuvi nežiadúce.

ekokoža

Ekokoža je najčastejšie syntetický dvojvrstvový materiál. Spodná vrstva je zo stopercentného bavlneného úpletu, na ktorý sa nanáša polyuretan. Bavlnený podklad odlišuje eko kožu od koženky, kde túto funkciu plnia rôzne druhy textílie. Pretože nejde o nijak registrovaný pojem, môže ním byť označená tiež recyklovaná koža. V tom prípade by mali nastražit oči vegáni, ktorí sa koži vyhýbajú. Na Bosonôžke sa vždy, pokiaľ máme od výrobcu 100% informáciu, snažíme uvádzať, či sa jedná o umelý alebo prírodný materiál.

espadrillky

Espadrillky je názov pre ľahké nazúvacie letné topánky. Pomenovať ich je možné rozlične: slip on, našuchovačky, či plátenky. Väčšinou sú vyrobené z prírodných materiálov, napríklad z plátna. Skôr sa podrážky espadrilliek vyrábali z trávy, moderné espadrilky však môžu mať podrážky z rôznych materiálov. Ide v podstate o tenisky bez šnúrok.

fleece

Fleece alebo tiež flís je mäkká výplňová pletenina. Je veľmi ľahký, dobre izoluje a netvorí žmolky. Najčastejšie sa z fleecu vyrábajú mikiny a bundy, svoje využitie však flís nachádza aj v obuvníctve.

hallux valgus

Hallux valgus, čiže vbočený palec na nohe je spôsobený deformáciou prednožia. Osa palca sa vychyluje smerom k ostatným prstom. V mieste kĺbu sa potom vytvára hrbol, ktorý spôsobuje bolesť pri chôdzi.

chelsea

Chelsea je elegantná členková obuv s elastickou gumou na boku, ktorá umožňuje rýchle nazutie a vyzutie. Sú označované tiež ako perka alebo štiblety. Pôvodne slúžili ako jazdecká a vychádzková obuv.

kaučuk

Kaučuk je materiál syntetického alebo prírodného pôvodu, ktorý sa vyznačuje veľkou pružnosťou. Je základnou surovinou pre výrobu gumy a pryže. Následne sa z nej vyrába napríklad podošva obuvi.

kompromis

Kompromisné topánky nespĺňajú úplne všetky znaky barefoot obuvi. Môže sa jednať o spevnený opätok, hrubšiu, a teda aj menej flexibilnú podrážku, alebo napríklad jemný rozdiel medzi pätou a prstami.

koženka

Koženka je neživočíšny vegánsky materiál, ktorý sa produkuje synteticky. Najčastejšie sa vyrába z polyuretanu alebo PVC. Svojimi vlastnosťami aj vzhľadom napodobňuje kožu.

latex

Latex je materiál najčastejšie prírodného pôvodu, ktorý vzniká pod kôrou v mliečniciach rastlín. Vyznačuje sa veľkou pružnosťou. Syntetický latex sa vyrába z chemikálií na báze ropy. Ide v podstate o gumu, z ktorej sa následne vyrábajú napríklad podrážky obuvi.

membrána

Membrána je vyrobená z polymerových vlákien, ktoré bránia premoknutiu obuvi a zlepšujú jej vlastnosti. Zároveň membrána prepúšťa von telesnú vlhkosť, čo znamená, že sa noha kvôli membráne príliš nepotí a topánky sú dostatočne priedušné.

meradlo

Meradlo umožňuje získať na milimetre presný vnútorný rozmer topánky a dĺžku nohy. Pomáha pri meraní dĺžky a šírky chodidiel pre výber sediacej barefoot obuvi. Umožňuje jednoduchú kontrolu, či nie sú topánky dieťaťu malé. S meradlom si budete istí, že má vaše dieťa tú správnu veľkosť topánky.

mokasíny

Mokasíny sú topánky na plochej podrážke. Zvršok pokrýva približne hornú polovicu chodidla. Mokasíny sú elegantné a pohodlné zároveň, pretože sa vyznačujú pružnou podrážkou a kvalitnými materiálmi. Vyrábajú sa ako z lesklej a brúsenej kože, tak aj z textilu a vegánskych variant kože.

nadmerok

Nadmerok je priestor pred prstami a po stranách nohy, ktorý je nevyhnutný pre prácu nohy, u detí aj pre rast nohy. U dĺžky sa doporučuje nadmerok 0,7-1,2 cm, čo sa detí týka, a 0,6-1 cm pre dospelých. U šírky je vhodné pridať 0,2-0,5 cm. U každého sa tieto čísla môžu líšiť. Je důležité myslieť na to, že u zimných topánok je potreba väčší nadmerok kvôli hrubším ponožkám.

nappa

Nappa (napa) je mäkká koža, ktorá najčastejšie pochádza z teliat, kôz alebo jahniat. Vďaka svojej poddajnosti sa dá spracovávať na bežnom šijacom stroji a vyrábajú sa z nej najčastejšie capačky a detské topánočky. Koža je ľahko omývateľná, hebká a veľmi príjemná na dotyk.

nubuk

Nubuk je typ drsnej brúsenej kože s viditeľnými vlasmi. Nubuk je brúsený z vonkajšej strany (líce). Vyniká veľkou pevnosťou a odolnosťou proti opotrebeniu. Využíva sa predovšetkým k výrobe podzimnej a zimnej obuvi.

nulový drop

Drop je rozdiel medzi výškou podrážky v päte a špičke. Nulový drop znamená, že medzi výškou podrážky v päte a špičke nie je žiadny rozdiel. Nulový drop je dôležitým parametrom barefoot obuvi.

okop

Okop sa nachádza na špičke topánky. Vyrába sa z gumy a iných pevných a odolných materiálov. Okop chráni obuv pred poničením a poškrábaním najmä v prípade detí, ktoré kopú do rôznych predmetov, jezdia na odrážadle alebo zakopávajú pri chôdzi.

opätok

Opätok je spevnené miesto za pätou. Presnejšie povedané, vnútorný diel v pätnej časti zvršku obuvi. V bežných topánkach má opätok za úlohu držať nohu v správnom postavení. Ide o pasívnu podporu chodidiel, ktorá je v barefoot obuvi nežiadúca.

oxfordky

Oxfordky je názov pre pánsku spoločenskú obuv, pre ktorú je typické uzatvorené šnúrovanie, čo ich odlišuje od obuvi typu derbys a blucher. Uzavreté šnúrovanie robí oxfordky formálnejšími než derbys. Oxfordy sú najčastejšie vyrobené z kože, bývajú tiež ozdobené dierovaním brogue.

piňatex

Piňatex je netkaná textília vyrobená z ananasových vlákien. Tie sa získavajú z listov, ktoré by za iných okolností pri zbere ananásu tvorili odpad. Ide o vegánsky materiál, ktorý sa využíva ako alternatíva kože.

ploska

Ploska je spodná časť chodidla, teda miesto, kde sa chodidlo dotýka zeme. Barefoot topánky majú za úlohu chrániť plosku nohy pred zranením pri zachovaní všetkých výhod chôdze naboso.

platňa

Platňa je materiál k výrobe podrážky obuvi. Hotová podrážka sa nazýva podošva. V prípade barefoot topánok by mala byť platňa čo najtenšia a flexibilná vo všetkých smeroch.

plutvička

Plutvička je typ chodidla, ktoré má vejárkovitý tvar, úzku pätu a široko roztiahnuté prsty. Noha sa smerom dopredu rozširuje. V prípade jemnej plutvičky je päta normálna až široká, rovnako tak predná časť chodidla. Ploska sa smerom dopredu mierne rozširuje.

podošva

Podošva je spodná časť topánky, ktorá sa dotýká zeme. Tvorí ochrannú bariéru medzi chodidlom a zemou. V prípade barefoot obuvi by mala byť podošva čo najtenšia a flexibilná vo všetkých smeroch.

podiatria

Podiatria je medicínsky odbor, ktorý sa zameriava na nohy a problémy s nimi spojené. Rieši teda prevenciu a liečbu nôh.

podologia

Podologia je nelekársky odbor zabývajúci sa funkciami nohy. Podológ vyšetruje zaťaženie chodidiel pri statickej aj dynamickej záťaži, prípadne vytvára vložky na mieru. Často pracuje so špeciálnym prístrojom podoskopom, ktorý mu pomáha diagnostikovať vady chodidiel.

podoskop

Podoskop je špeciálny prístroj určený k diagnostike vad chodidiel. K vyšetreniu využíva polarizované svetlo. Prístroj používajú k práci pogológovia, fyzioterapeuti a iný lekársky personál.

podpätok

Podpätok je zvýšená časť topánky pod pätou. Má za úlohu znižovať a tlmiť dopad päty na zem. Podpätok nie je iba súčasťou lodičiek, ale tiež skoro všetkých konvenčných topánok. V prípade barefoot obuvi je nežiadúci.

pokročilý chodec

Pokročilý chodec je dieťa, ktoré stabilne chodí samé v priestore, mení smer a je schopné popobehnúť. Dieťa sa považuje za pokročilého chodca, až potom, čo chodí niekoľko mesiacov.

poltopánky

Poltopánky sú elegantné spoločenské topánky, ktoré siahajú nanajvýš ku členkom. Ide o uzavretú obuv, ktorá sa hodí na denné nosenie do práce aj na spoločenské udalosti. Najčastejšie bývajú vyrobené z kože alebo jej vegánskeho variantu.

ponožkotopánky

Ponožkotopánky kombinujú výhody ponožiek a bežnej obuvi. Chránia chodidlo pred vonkajšími vplyvmi a zároveň sú rovnako pohodlné, ako ponožky. Je možné v nich chodiť ako vnútri miesto papučí, tak aj vonku miesto klasických topánok.

priehlavok

Priehlavok je časť chodidla tvorená piatimi kosťami. Nachádza sa v stredovej časti chodidla. Pri výbere barefoot obuvi je nutné dbať na výšku priehlavku. Rozlišujeme vysoký, normálny a nízky priehlavok.

propriocepcia

Propriocepcia (v preklade cítenie z vlastného tela) je schopnosť nervového systému zaznamenať zmeny vo svaloch a vnútri tela, pohybom a svalovou činnosťou. Barefoot obuv narozdiel od konvenčnej obuvi nebráni vo vnímaní povrchu pod chodidlami, propriorecepory v ľudských chodidlách tak môžu správne fungovať.

pryž

Pryž alebo tiež guma sa vyrába za pôsobenia tepla z prírodného alebo syntetického kaučuku. Ide teda o vulkanizovaný kaučuk. V obuvníctve sa používa k výrobe podrážky.

rýchlošnúrka

Rýchlošnúrka je druh zapínania, kedy obidve šnúrky drží brzdička, ktorá sa iba stiahne alebo uvoľní. Ide o praktickú vychytávku najmä na detskej obuvi, pretože umožňuje rýchle vyzutie a nazutie.

semiš

Semiš je súhrnné označenie pre typ drsnej brúsenej kože s viditeľnými vlasmi. Podľa toho, či je opracovaný z vnútornej alebo z vonkajšej strany, sa delí na velúr (vnútorná strana) a nubuk (vonkajšia strana). Využitie nachádza najmä vo výrobe obuvi.

stielka

Stielka je vnútorná vložka topánky. Býva vyrobená z kože, vlny, gélu, či gumy. Dĺžku stielky je možné zmerať jej vytiahnutím z obuvi alebo použitím meradla do topánky. Stielky do obuvi je možné zakúpiť tiež zvlášť vzhľadom k požadovanej funkcii. Predávajú sa stielky antibakteriálne, zimné alebo chladivé.

suchý zips

Suchý zips je spojovací materiál, ktorý je tvorený dvoma rôznymi textíliami. Odborne sa nazývajú stuhový uzáver. Bol vynájdený švajčiarským inžinierom Georgesom de Mestralom v roku 1948. Ten si na vychádzke so svojím psom všimol rastlín, ktoré sa prichytávali na srsť domáceho miláčika a nešli hneď tak ľahko dolu. Úchopy lopúchu potom skúmal pod mikroskopom a suchý zips bol na svete.

slip on

Slip on sú ľahké nazúvacie letné topánky. Väčšinou sú vyrobené z prírodných materiálov, napríklad z plátna alebo kože. Slipony sú priedušné, ľahké a flexibilné, majú dve gumičky po stranách. Ich výhodou je absencia šnúriek, takže sa rýchlo obúvajú.

useň

Useň je názov pre spracovanú kožu. Tá sa ďalej používa napríklad pre výrobu odevov, obuvi a doplňkov. Useň je možné rozdeliť na druhy podľa technológie spracovania (semiš, nubuk, velúr) alebo zvieraťa, z ktorého pochádza (skot, brav).

valgózny členok

Valgózny členok sa vyznačuje vbočenou pätnou kosťou. To znamená, že pätná kosť nie je kolmo k podložke, ale vychýlená smerom dovnútra (ku vnútornej strane chodidla). Prirodzená valgozita do 15 stupňov sa vyskytuje u detí do troch rokov, u detí do šesť rokov maximálne do 5 stupňov.

velcro

Velcro je anglický názov pre zapínanie na suchý zips alebo tiež stuhový uzáver. Skláda sa z dvoch častí: textílie s drobnými háčkami a textília s drobnými smyčkami. Háčky sa zachytávajú do smyčiek, dokedy nie sú silou rozdelené.

velúr

Velúr je typ brúsenej kože s viditeľnými vlasmi. Velúr je opracovaný z vnútornej strany, teda naruby. Je menej náchylný k poškodeniu a odretiu než nubuk, a preto sa okrem jesennej a zimnej obuvi využíva aj pre pracovné topánky.

zanártie

Zanártie je časť chodidla, ktorá je najbližšie telu a spojuje členkový kĺb s nártom. Skláda sa zo siedmych zanártnych kostí vrátane členkovej, pätnej a krychlovej. Pri výbere barefoot obuvi by sme mali okrem ďalších parametrov (ako je dĺžka a šírka chodidla) venovať pozornosť tiež rozmerom a postaveniu zanártia.