Ako vybrať tie správne topánky?

Nakupovanie cez internet nie je občas jednoduché. To platí obzvlášť pri barefoot a kompromisných topánok, ktoré musia presne padnúť a neobmedzovať nohu v dĺžke ani v šírke. Pokiaľ si nie ste istí veľkosťou, máme pre vás stručný návod, ako zmerať svoju nohu alebo nohu vašeho dieťaťa a vybrať tak tú správnu topánku.

 
MERANIE NOHY

Aby topánky presne padli, budete potrebovať čo najpresnejšiu dĺžku nohy od päty po najdlhší prst a tiež šírku nohy. Doporučujeme merať až poobede alebo večer, pretože nohy majú tendenciu v priebehu dňa naberať na objeme.
 
Čo budete potrebovať?
 • List papieru
 • Ceruzku
 • Pravítko
 • Lepiacu pásku
 • Krabicu

 

Postup

 

 1. Pevne prilepte list papieru na zem alebo stôl.
 2. Nakreslite linku na jednom kraji papiera.
 3. Postavte krabicu hranou presne na nakreslenú linku a prilepte ju.
 4. Stupnite si alebo postavte dieťa na list papiera tak, aby sa päta presne
  dotýkala krabice.
 5. Dbajte na to, aby ste na papieri stáli plnou váhou. Prsty teda musia byť
  natiahnuté. U detí sa môžete pomôcť tak, že jemne zatlačíte na ich nart.
 6. Nakreslite linku tam, kde končí najdlhší prst, a zároveň v najširšej časti nohy.
  Alebo môžte celú nohu obkresliť.
 7. Opakujte aj s druhou nohou, pretože dĺžka aj šírka každej nohy sa môže líšiť.
   

Dĺžku nohy dieťaťa môžte tiež zmerať pomocou meradla PLUS12, ktoré je zároveň skvelé pre meranie vnútorného priestoru topánky. Môžte tak kontrolovať, či je topánka stále dostatočne veľká.
 


Nadbytok

 

Až budete mať nohu zmeranú, je potrebné ešte k výslednej dĺžke a šírke pripočítať nadbytok. Nadbytok je priestor pred prstami a po strane nohy, ktorý je nevyhnutnýnpre prácu nohy, u detí aj pre rast nohy. Pri dĺžke sa doporučuje nadbytok 0,7-1,2ncm, čo sa detí týka, a 0,6-1 cm pre dospelých. Pri šírke je vhodné pridať 0,2-0,5 cm z každej strany nohy. U každého sa tieto čísla môžu líšiť. Tiež je dôležité myslieť na to, že napríklad pri zimných topánkach je potrebný väčší nadbytok kvôli hrubším ponožkám.

Pripočítajte teda nadbytok k šírke a dĺžke nôh a máte hotovo.
 
 
VÝBER TOPÁNOK

Máte zmerané a teraz už stačí len vybrať vhodné topánky. Topánky by nemali by ani príliš malé ani príliš veľké. Zle padnúce topánky môžu obmedziť vývoj detskej nôžky a spôsobiť trvalé poškodenie.
 
Na Bosonôžke nájdete širokú ponuku topánok pre deti aj dospelých na všetky príležitosti. S výberom vám pomôže hlavne pri filtrovaní produktov, aby ste si mohli zaobstarať topánky presne podľa vašich preferencií.
 
Jedným z dôležitých faktorov, podľa ktorých môžte topánky vyberať je, či je topánka 100% barefoot alebo kompromisná. Pokiaľ si nie ste istí rozdielom, na týchto odkazoch môžete zaistiť, čo je barefoot a čo kompromisná topánka.
 
Veľkosti sa často u každej značky lišia, u každého produktu ale vždy nájdte tabuľku, kde si môžte overiť akú veľkosť potrebujete. Pomocou šírky môžte zistiť, v ktorej kategórii nakupovať. Na Bosonôžke ponúkame topánky pre širšie, normálne a úzke nohy.
 
Do akej kategórie patríte, môžte zistiť pomocou tejto tabuľky. Stačí vydeliť dĺžku šírkou nohy a zistiť tak podiel.
 
 

Dĺžka nohy

Širšia

 Normálna

 Úzka

 

 <13 cm

 

 <2,15

 

2,15-2,3

 

>2,3

 13-16 cm

 

2-2,25

 

2,25-2,5

 

>2,5

 

 16-20 cm

 

2,2-2,4

 

2,4-2,65

 

>2,65

 

 >20 cm

 

2,4-2,6

 

>2,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Keď si aj tak nebudete s nákupom istí, můžete nás kontaktovať.
 

NÁKUP TOPÁNOK 

Máte vybraté? Potom už stačí len topánky kúpiť. Pokiaľ sa budete rozhodovať medzi viacerými veľkosťami, je samozrejme možné si objednať viac topánok a nevyhovujúce potom vrátiť.
 
Čo robiť keď topánky prídu?

Väčšina dospelých pozná, či im topánka sedí. Aj tak ale môžte skúsiť váš obrys nohy na papieri, vložiť do topánky. Keď sa papier na nejakom mieste ohne, topánka je pravdepodobne malá.
 
Detská noha je chrupavkovitá a zároveň deti obecne majú znížené vnímanie bolesti, a tak necítia, či ich topánka tlačí. Preto je nutné topánku skontrolovať. Môžte opäť vyskúšať vložiť do topánky obrys nôžky alebo pomocou meradla PLUS12.
 
Štatistiky uvádzajú, že až 70 % európskych detí nosia malé topánky. Preto sa doporučuje meranie nôžky a vnútornej časti topánok opakovať každý mesiac. Detská noha neustále rastie, a tak je dosť možné, že onedlho bude čas na nové topánky.