Ako vybrať tie správne topánky?

Nakupovanie cez internet občas nie je jednoduché. To platí obzvlášť pri barefoot a kompromisných topánkach, ktoré musia presne sedieť a neobmedzovať nohu v dĺžke, ani v šírke. Pokiaľ si nie ste istí veľkosťou, máme pre vás stručný návod, ako zmerať svoju nohu, alebo nohu vášho dieťaťa a vybrať tak správnu topánku.
 
Meranie nohy

Aby topánky presne sadli, budete potrebovať čo najpresnejšiu dĺžku nohy. Od päty po najdlhší prst a tiež šírku nohy. Doporučujeme merať až poobede alebo večer, pretože nohy majú tendenciu v priebehu dňa naberať na objeme.

Čo budete potrebovať?

 1. List papiera
 2. Ceruzku
 3. Pravítko
 4. Lepiacu pásku
 5. Krabicu

Postup

 1. Pevne prilepte list papiera na zem alebo stôl.
 2. Nakreslite linku na jednom kraji papiera.
 3. Postavte krabicu hranou presne na nakreslenú linku a prilepte ju.
 4. Postavte sa, alebo dieťa na list papiera tak, aby sa päta presne
  dotýkala krabice.
 5. Dbajte na to, aby ste na papieri stáli plnou váhou. Prsty teda musia byť
  natiahnuté. U detí si môžete pomôcť tak, že jemne zatlačíte na ich nart.
 6. Nakreslite linku tam, kde končí najdlhší prst, rovnako v najširšej časti nohy.
  Alebo ju môžete celú obkresliť.
 7. Opakujte aj s druhou nohou, pretože dĺžka aj šírka každej nohy sa môže líšiť. 

Dĺžku nohy dieťaťa môžete tiež zmerať pomocou meradla PLUS12, ktoré je zároveň skvelé pre meranie vnútorného priestoru topánky. Môžete tak kontrolovať, či je topánka stále dostatočne veľká. 

Nadmerok

Až budete mať nohu odmeranú, je potrebné ešte k výslednej dĺžke a šírke pripočítať nadmerok. Nadmerok je priestor pred prstami a po strane nohy, ktorý je nevyhnutný pre správnu prácu nohy, u detí tiež pre správny rast nohy. Pri dĺžke sa u detí doporučuje nadmerok 0,7-1,2 cm, u dospelých 0,6-1 cm. Pri šírke je vhodné pridať 0,2-0,4 cm. U každého sa tieto čísla môžu líšiť. Tiež je dôležité myslieť na to, že napríklad pri zimných topánkach je potrebný nadmerok väčší kvôli hrubším ponožkám. Pripočítajte teda nadmerok k šírke a dĺžke nôh a máte hotovo.

Výber topánok
Máte odmerané, teraz už stačí len vybrať vhodné topánky. Topánky by nemali by ani príliš malé, ani príliš veľké. Zle sediace topánky môžu obmedziť vývoj detskej nôžky a spôsobiť trvalé poškodenie.

Na Bosonôžke nájdete širokú ponuku topánok pre deti aj dospelých, na všetky príležitosti. S výberom vám pomôže hlavne filtrovanie produktov, aby ste si mohli zaobstarať topánky presne podľa vašich preferencií. Jedným z dôležitých faktorov, podľa ktorých môžete topánky vyberať, je, či je topánka 100% barefoot alebo kompromisná. Pokiaľ si nie ste istí rozdielom, na týchto odkazoch môžete zistiť, čo je barefoot a čo kompromisná topánka.

Veľkosti sa často u každej značky líšia. Môžete si však ale u každého produktu vždy nájsť tabuľku, kde si môžete overiť akú veľkosť potrebujete. Pomocou šírky môžete zistiť, v ktorej kategórii nakupovať. Na Bosonôžke ponúkame topánky pre širšie, normálne a úzke nohy.
Do akej kategórie patríte, zistíte pomocou tejto tabuľky. Stačí vydeliť dĺžku šírkou nohy a zistiť tak podiel.

 

Dĺžka nohy

Širšia

 Normálna

 Úzka

 

 <13 cm

 

 <2,15

 

2,15-2,3

 

>2,3

 13-16 cm

 

2-2,25

 

2,25-2,5

 

>2,5

 

 16-20 cm

 

2,2-2,4

 

2,4-2,65

 

>2,65

 

 >20 cm

 

2,4-2,6

 

>2,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keď si aj tak nebudete s nákupom istí, môžete nás kontaktovať.
Nákup topánok

Máte vybraté? Potom už stačí topánky len kúpiť. Pokiaľ sa budete rozhodovať medzi viacerými veľkosťami, je samozrejme možné si objednať viac topánok a nevyhovujúce potom vrátiť.

Čo robiť keď topánky prídu?
Väčšina dospelých pozná, či im topánka sedí. Aj tak ale môžete skúsiť váš obrys nohy na papieri, vložiť do topánky. Keď sa papier na nejakom mieste ohne, topánka je pravdepodobne malá.

Detská noha je chrupavkovitá a zároveň majú deti všeobecne znížené vnímanie bolesti, a tak necítia, či ich topánka tlačí. Preto je nutné topánku skontrolovať. Môžete opäť vyskúšať vložiť do topánky obrys nôžky, alebo priestor v topánke zmerať pomocou meradla PLUS12.

Štatistiky uvádzajú, že až 70 % európskych detí nosí malé topánky. Preto sa doporučuje meranie nôžky a vnútornej časti topánok opakovať každý mesiac. Detská noha neustále rastie, a tak je dosť možné, že onedlho bude čas na nové topánky.