Ploché nohy: ako ich spoznať a čo ich spôsobuje

Pociťujete pri chôdzi bolesť chodidiel či chrbta? Mávate často pocit ťažkých lýtok alebo trpíte inými zdravotnými ťažkosťami? Zamysleli ste sa, či príčinou vašich bolestí môžu byť okrem iného ploché chodidlá? Pokračujte v čítaní a zistite viac informácií o tom, aká plochá noha vzniká a ako týmto nepríjemnostiam predísť?

Ploché nohy (1)

Čo je plochá noha?

Plochá noha predstavuje pokles nožnej klenby, ktorý vedie k následnej deformácii správneho došľapu chodidiel. Dochádza k nej z dôvodu nosenia nekvalitných topánok, obezity, oslabeného svalstva alebo zlej genetiky.

Ako spoznať či mám ploché chodidlá?

Ploché chodidlá sa prejavujú opuchmi nôh, nadmernou únavou po dlhšej chôdzi či pocitom oťažených lýtok. Pokročilejšie štádium sprevádza pocit chladu v nohách alebo naopak pálenie chodidiel a bolesti nožnej klenby od päty až k prstom. V súvislosti s nosením nevhodných topánok môžu vznikať otlaky, či kurie oká.

SK (1)

Urobte si doma jednoduchý test

Najjednoduchšou metódou, ako z pohodlia domova zistiť, či máte ploché nohy, je jednoduché postavenie na mokrú podlahu. Následne na základe odtlačku zistíte v akom stave sa vaše chodidlá nachádzajú. Spôsobov ako sa uistiť o stave vašich chodidiel je však viac. Využiť na to možno napríklad kartón či farbu na telo. Porovnajte vaše chodidlá s nasledujúcim obrázkom a uistite sa ste na tom zdravotne.

Stupne plochonožia

Existujú tri stupne plochonoží. V prvom štádiu je noha mierne plochá, kedy je sploštená iba pri záťaži. Ide o mierne rozšírenie odtlačku nohy v stredovej časti chodidla.

V pokročilejšom štádiu je noha stredne plochá. Počas chôdze sa zaťaženie prenáša na vnútornú stranu chodidiel, čo si môžete všimnúť na stave vašich topánok. Obuv je obvykle na vnútornej strane zošliapaná. V tejto situácii je však možné zdravotný stav vašich chodidiel pomocou cvikov a kvalitnej obuvi zlepšiť.

Takmer k trvalým zmenám dochádza v treťom štádiu, kedy sa mäkké tkanivá prispôsobujú zlým návykom a celkovému stavu chodidla. Noha sa tak stáva silne plochou. V takom štádiu jedinci došľapujú takmer výhradne na vnútornú stranu chodidiel, ktoré nesú väčšinovú váhu tela.

Stupně plochonoží SK (1)

Čo vedie k vzniku plochých nôh?

Medzi hlavné príčiny vzniku plochých nôh patrí povolenie väziva medzi krátkymi svalmi a kôstkami v nohe. U detí k tomu dochádza vplyvom predčasného obúvania alebo nadmernej záťaži v podobe dlhých prechádzok. Naopak u dospelých hrá pri vzniku plochých nôh najväčšiu rolu nadváha, nadmerná záťaž v zamestnaní a tvrdá nepohodlná obuv. Problémy s plochými chodidlami často pociťujú aj ženy v priebehu tehotenstva a menopauzy, kedy dochádza k zmene hladiny hormónov a nárastu hmotnosti.

Prevencia plochých nôh

Možnou prevenciou pred vznikom plochých nôh sú rôzne cvičenia a nosenie kvalitnej obuvi. Avšak najjednoduchším a najprirodzenejším cvičením, ktoré pre seba môžete urobiť, je častá chôdza naboso po rozmanitom teréne.

Liečba

Pokiaľ ploché nohy spôsobujú bolesť, odporúčame situáciu riešiť kúpou kvalitných širokých topánok. Zaobstarajte si barefoot obuv a doprajte svojim chodidlám pocit bosých za každej situácie. Ďalším variantom, ako si uľaviť od bolesti, je pravidelné cvičenie. Medzi často odporúčané cviky patrí chôdza po špičkách, oddialenie palca do strany od ostatných prstov či zdvíhanie priehlavku a pozdĺžnej klenby nohy.

Pripomenutie na záver

Záverom článku chceme zdôrazniť, že problémy s plochými nohami je dôležité začať riešiť čo najskôr. Hoci sa môžete domnievať, že sa jedná o nevinný problém, opak je pravdou. Ploché nohy v pokročilom štádiu menia postavenie bedrovej chrbtice a panvy a tým výrazne ovplyvňujú váš celkový zdravotný stav. Vyskúšajte si doma jednoduchý test av prípade nejasností kontaktujte odborníka.