Atletická noha: čo ju spôsobuje a ako jej predísť

Trápi vás časté svrbenie chodidiel? Máte medzi prstami na nohách popraskanú a olúpanú kožu? Lámu sa vám nechty a stav vašich nechtových lôžok sa postupne zhoršuje? Príčinou týchto problémov môže byť atletická noha. Venujte chvíľku nášmu článku a zistite viac o prejavoch atletickej nohy aj ako jej vzniku úspešne predísť. 

1

Čo je atletická noha?

Atletická noha predstavuje nákazlivú plesňovú infekciu (tinea pedis), ktorá postihuje predovšetkým kožu na chodidlách. Ak však tento stav neliečite, infekcia sa môže rozšíriť aj na nechty na rukách a nohách. Ako samotná názov infekcie napovedá, najčastejšie hubová infekcia postihuje športovcov.

Čo spôsobuje vznik atletickej nohy?

Atletickou nohou sa dá nakaziť, ak ste v priamom kontakte s infikovanou osobou alebo sa dotýkate kontaminovaných povrchov. Plesňovej infekcii sa najlepšie darí v teple a vo vlhku. Bežne sa tak vyskytujú v sprchách, v šatniach a v okolí bazénov.

Rizikové faktory

Hoci môže atletickou nohou ochorieť ktokoľvek, existuje určité rizikové správanie, ktorému je dobré sa vyvarovať. Jedná sa o navštevovanie verejných spŕch, bazénov a šatní naboso. Tiež zdieľanie ponožiek s nakazenou osobou a nosenie tesných topánok s uzavretou špičkou zvyšuje riziko výskytu infekcie. K ďalším rizikovým faktorom patrí dlhodobé zdržiavanie s mokrými a spotenými nohami v uzavretých topánkach, drobné poranenia nechtových lôžok či kože na chodidlách.

Co je atletická noha_ SK

Ako sa atletická noha prejavuje?

K typickým príznakom infekcie patrí svrbenie a pálenie medzi prstami. Ďalšími symptómami je praskanie a olupovanie kože na chodidlách, najčastejšie v medziprstí. Suchá či dokonca surová koža na chodidlách po stranách a lámavé nechty často až oddelené od nechtového lôžka, sú ďalšími častými príznakmi infekcie. V mnohých prípadoch sa infekcia prejavuje nepríjemným zápachom chodidiel.

Koho infekcia najčastejšie postihuje?

Atletická noha môže postihnúť každého jedinca. Najčastejšie sa s ňou však stretávajú muži a osoby staršie ako 60 rokov. Vyššiu pravdepodobnosť vzniku infekcie majú však ľudia trpiaci cukrovkou, obezitou, oslabeným imunitným systémom alebo s poranenými či poškodenými tkanivami na nohách. Poslednou ohrozenou skupinou sú športovci, ktorí počas svojich športových výkonov dlho zdržiavajú v uzavretých topánkach.

Ako sa atletická noha lieči?

Napriek tomu, že je možné infekciu často vyliečiť bežne dostupnými antimykotikami, odporúčame liečbu vždy konzultovať s odborníkom. V prípade dlhodobo trvajúcich prejavov, lekár predpisuje lokálne alebo perorálne lieky. Býva odporúčaná aj domáca liečba, ktorá napomáha k odstráneniu infekcie.

Domáca liečba

V domácich podmienkach je možné problém riešiť namočením chodidiel do slanej vody či zriedeného octu, ktorý pomôže vysušiť vzniknuté pľuzgiere. Výrazne však odporúčame konzultovať domácu liečbu s lekárom a rozhodnúť sa na základe jeho rád.

Ako vzniku atletickej nohy predísť?

Existuje niekoľko preukázaných krokov, ako výskytu atletickej nohy predísť. Medzi ne patrí napríklad pravidelné umývanie nôh vodou a mydlom a následné dôkladné usušenie chodidiel predovšetkým v miestach medzi prstami. Vyhýbajte sa zdieľaniu ponožiek, topánok či uterákov s niekým iným. Noste kvalitné ponožky z priedušných vlákien, ktoré odvádzajú vlhkosť. V prípade častého potenia nôh ponožky pravidelne meňte. Odporúčame nepobývať v nepriedušných uzavretých topánkach celý deň. Obuv častejšie striedajte, aby mala čas medzi jednotlivým nosením poriadne preschnúť.