Využite zľavu až 20 % na letnú barefoot obuv

Ako vybrať barefoot papuče do škôlky a školy?

Prichádza tá neobľúbená časť leta, kedy sa lúčime s prázdninovým ruchom a začíname sa pripravovať na školský rok. Na každom zozname vecí do školy sa každoročne objavujú prezúvky, topánky na telocvik a ďalšie školské potreby. Ak si nie ste istí, ako vybrať tie správne, venujte chvíľku času nášmu článku, v ktorom sa dozviete viac.

Prečo dať deťom barefoot?

Prvým a asi najdôležitejším aspektom, ktorý barefoot prezuvky ponúkajú, je voľnosť pohybu chodidla i samotného dieťaťa. Pocit "ako naboso", ktorý tieto papuče umožňujú, je pre deti prirodzený a pomáha im cítiť sa pohodlne a uvoľnene pri každom kroku.

SK  Jak vybrat barefoot bačkory do školky a školy - INFO

Barefoot pre chlapcov a dievčatá

Bez ohľadu na to, či sa vaše dieťa chystá do školy alebo do škôlky, barefoot prezuvky sú skvelým pomocníkom, ako uľaviť deťom od stresu z nového prostredia. Sedenie v lavici s pohodlnou obuvou môže totiž určite ovplyvniť celkový dojem zo školských dní. Dievčatá si zamilujú vzory jednorožcov alebo kvetov, ktoré sú také roztomilé, že sa stanú hitom každej triedy. A chlapci? Tí si určite zamilujú papučky s najrôznejšími dopravnými prostriedkami.

Každé dieťa mať radosť z papučiek, ktoré ho ráno privítajú v šatni. Aby si ich deti rady obúvali samy, zvoľte jednoduché zapínanie, ideálnou voľbou sú prezuvky na suchý zips.

Aký opätok vybrať?

Má vaše dieťa vady nôh (napr. valgózne členky atď.)? V takom prípade vyberte kompromisné barefoot prezuvky s pevným opätkom. Ak má vaše dieťa zdravé nôžky, pokojne siahnite po prezuvkách s mäkkým opätkom.

Správna veľkosť prezuviek 

Detská barefoot obuv rešpektuje šírku nohy a výšku priehlavku. Nenechajte sa oklamať veľkosťou udávanou výrobcom, smerodajná je pre vás tabuľka veľkostí, kde je uvedená dĺžka aj šírka chodidla. Vyberajte si dobre padnúce papučky pre úzke aj široké detské chodidlá. Nezabudnite zohľadniť nadmerok aj pri topánkach do škôlky, ktorý by mal byť v rozmedzí 1,2 cm. Okrem toho by mal byť taký, aby dieťa nezakopávalo. Dôležité je pripomenúť aj nadmerok do šírky, ktorý by mal byť maximálne 0,4 cm.

Tu nájdete podrobný návod, ako správne zmerať veľkosť a čo je to nadmerok a prečo je dôležitý?

Odporúčajú barefoot fyzioterapeuti?

Opýtali sme sa našich fyzioterapeutov a odborníkov, s ktorými dlhodobo spolupracujeme, na ich názor na barefoot papučky. Nie ste si istí, s kým spolupracujeme? Ich odbornú cestu si môžete pozrieť v rozhovoroch s MK Fyzio a Denisou Prosser.

 SK  Jak vybrat barefoot bačkory do školky a školy - fyzio

MK Fyzio

Barefoot papuče odporúčame najmä pre ich ohybnosť a minimalistické prevedenie. Klasické pevné papučky nie sú ideálne, pretože podpätok a tuhosť topánky neumožňujú chodidlám správne pracovať. Okrem toho majú guľatú špičku, ktorá obmedzuje pohyb prstov. V najhorších prípadoch to môže viesť k deformácii chodidla.

Veľkým strašiakom môže byť sed do "W", pretože pevná podrážka a veľmi pevný opätok neumožnia deťom používať pri hre polohy, na ktoré sú zvyknuté a ktoré sú pre ne prirodzené.

Denisa Prosser

Deti trávia v topánkach mnoho hodín denne a iba barefoot topánky poskytujú ich chodidlám priestor a možnosť správne fungovať pri chôdzi, státí a pohybe.

Príkladom sú už šesťročné deti, ktoré často trpia diagnózou hallux valgus (vbočený palec) a lekári často ponúkajú ako riešenie ortopedické vložky alebo operáciu, pričom by stačilo zvýšiť povedomie o dôležitosti a správnej funkcii chodidiel a zdravej obuvi.