Syndróm nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôh predstavuje neurologické ochorenie, ktoré postihuje veľkú časť populácie. Zaujíma vás o aký veľký problém sa jedná, aké sú typické príznaky alebo spôsoby liečby? Potom pokračujte v čítaní a dozviete sa potrebné informácie.

syndróm nepokojných nôh chodidlá

Čo je syndróm nepokojných nôh?

Syndróm nepokojných nôh alebo Restless legs syndrome (RLS) známy tiež pod názvom Willis-Ekbomova choroba, ktorá vyvoláva nepríjemné pocity v nohách a neodolateľné nutkanie s nimi pohybovať. Charakteristickými prejavmi choroby sú mimovoľné pohyby končatín. Najčastejšie sa jedná o nekontrolované pohyby nôh, avšak ani pohyby rúk nie sú výnimkou.

Príčiny syndrómu nepokojných nôh

Hoci nie je známy presný dôvod ochorenia, existuje niekoľko možných príčin vzniku choroby. Jednou z nich je nerovnováha dopamínu v mozgu, ten totiž ovplyvňuje riadenie svalových pohybov. Ďalšími možnými príčinami sú nízka hladina železa, hormonálne zmeny či tehotenstvo. Najčastejšie postihuje chorobu ženy v treťom semestri tehotenstva, kedy je jediným riešením užívania železa a horčíka. Po pôrode však problémy väčšinou v krátkom čase samovoľne odznejú. Nesmieme však zabudnúť uviesť, že SNN môže byť aj dedičné ochorenie a vyskytuje sa predovšetkým v rodinách, kde choroba prepukla u jedincov pred 40. rokom života. Vedci odhalili u týchto jedincov miesta na chromozónoch, kde sa môžu vyskytovať gény pre vznik SNN.

Typické príznaky choroby

Prvotné príznaky môžu jedinci pociťovať už v detstve. Počas dospievania rad symptómov zosilňuje. Choroba sa však môže prejaviť v každom veku. Medzi typické príznaky syndrómu patria:

  • Bolesti lýtok
  • Opuchy
  • Šklbavé pohyby končatín počas spánku
  • Mravčenie alebo šteklenie končatín
  • Praskanie žiliek a sklon k tvorbe kŕčových žíl
  • Pocity ťažoby v nohách
  • Striedanie pocitu tepla a chladu končatín

 

Napriek tomu, že je ťažké tieto pocity vysvetliť, často bývajú popisované ako svrbenie, elektrické pulzovanie či bolestivosť. Ich intenzita sa môže líšiť deň odo dňa. Pacienti s touto chorobou zvyčajne nepopisujú tento stav ako svalovú kŕč alebo necitlivosť, ale ako neutíchajúcu túžbu hýbať s nohami. Napriek tomu, že sa tieto pocity môžu prejavovať iba na jednej strane tela, najčastejšie však postihujú obe strany.

Klasickým rysom syndrómu nepokojných nôh je zhoršenie zdravotného stavu v noci. Oproti tomu v skorých ranných hodinách sa príznaky bežne nevyskytujú.

syndróm nepokojných nôh

Ako zistím, že ma trápi SNN

Ak zažívate neobvyklé pocity v dolných končatinách, pažiach, hrudníku alebo hlave a trpíte problémami so spánkom, odporúčame kontaktovať vášho praktického lekára. Ten vás odkáže na príslušné vyšetrenia a odborníkov.

Liečba syndrómu nepokojných nôh

Ako liečiť syndróm nepokojných nôh? Správne zvolená liečba je kľúčom k úspechu. Avšak čo pomohlo jednému pacientovi, môže druhému uškodiť. Z toho dôvodu je dôležité konzultovať zdravotný stav s odborníkom. K častým odporúčaniam ohľadom zlepšenia zdravotného stavu patrí užívanie liekov a vitamínov, konkrétne železa, horčíkov a vitamínov B12.

Ďalšími spôsobmi ako si uľaviť od bolesti, okrem už spomínaných možností, sú rehabilitácie formou masáží nôh, ľadových zábalov, vibračných podložiek, horúcich kúpeľov či lymfodrenáží. Ďalšie tipy ako sa starať o vaše chodidlá a uľaviť si od bolesti nájdete v článku 9 základných tipov, ako sa starať o chodidlá.